Almanya'da İş Fırsatı

Projemiz Hakkında

Almanya’daki devlet hastaneleri ve yaşlı bakım evlerinde çalışmak üzere motivasyonu yüksek, Almanya’da çalışmayı isteyen nitelikli hemşireler işe alınacaktır.

Klinik temsilcileri gelecekteki çalışanlarını Türkiye’de düzenlenecek iş görüşmelerinde seçeceklerdir. İşe kabul edilecek kişilere yaklaşık 3 ay sonra Almanya’nın sosyal alanlarda faaliyet gösteren önde gelen kurumlarından biri olan Internationaler Bund’un (IB) Pirmasens’deki yerleşkesinde Almanca dil seviyenize göre;

 • Almanya’ya geldikten sonra Almanca B1 seviyesine kadar yaklaşık 600 ders saati (4-5 ay)
 • Almanya’ya geldikten sonra Almanca B2 seviyesine kadar yaklaşık 300 ders saati (2,5 ay)

yoğun bir Almanca dil kursu verilmesi planlanmaktadır.

B1 (B2) dil seviyesine ulaşmak için klinik tarafından toplam 600 (ya da 900) ders saati finanse edilmektedir. B1 ve B2 sınavları da Almanya’da yapılacaktır. B2 dil seviyesi, ilgili bakanlık tarafından Almanya’daki mesleki yeterliliğin profesyonel olarak tanınması için gereklidir.

Katılımcılar, kursu tamamladıktan sonra kliniğin farklı bölümlerinde çalışmaya başlayabileceklerdir. B1 (ve/veya B2) dil kursu süresince, konaklama ve yemek imkanı, katılımcıların müsaitliğine bağlı olarak, Pirmasens’teki dairelerdeki tek veya çift kişilik odalarda sağlanacaktır. Yatak takımları, nevresimler ve havlular temin edilmektedir. Katılımcılara her kurs günü için 6 euroluk yemek parası verilecektir.

Projenin 1 Kasım 2020’de başlaması planlanmaktadır. Bu nedenle, seçilen katılımcıların 26 ve 27 Ekim 2020’de Pirmasens’e gelmeleri gerekmektedir.

 

Almanca Dil Kursu:

 • Katılımcılar B1 seviyesine ulaşmak için 4-5 aylık bir Almanca kursuna katılıp, daha sonra B1 sertifikası almak için sınava gireceklerdir.
 • Dil kursları yoğun bir şekilde hazırlanmıştır. (8:30-12:00 ve 14:00-16:30 saatleri arasında)
 • Dil kursu sırasında, katılımcıların ilerlemesini değerlendirmek ve öğrenme güçlüklerine yönelik hedefli destek sunmak için testler planlanmaktadır.
 • B1 dil kursu, Alman kültürü / tarihi / politikası alanlarında bir haftalık kursla sona erecektir.
  • Versiyon 1 (yarı zamanlı): B1 sınavından sonra katılımcılar klinikte staja başlayıp, yarı zamanlı olarak da Almanca B2 dil kursuna devam edebilirler.
  • Versiyon 2 (blok model): B1 sınavından sonra Pirmasens’de yaklaşık 300 ders saatlik B2 kursuna devam edilir. Bu süreçte, katılımcılar klinikte yarım günlük bir işe başlayabilir ve bunun karşılığında ücret alabilirler.
 • B2 dil sınavını ilk denemelerinde başarıyla geçemeyen katılımcılar, masraflarını kendi karşılamak şartıyla testi tekrarlayabilirler.

Almanya'da Çalışma Fırsatını Kaçırma!

Almanya’da 2020’de yürürlüğe giren Kalifiye Eleman Göç Yasası ile, AB dışındaki ülkelerde bulunan, başta sağlık personeli olmak üzere, belirli meslek gruplarındaki kişilerin Almanya’da çalışmasına imkan sağlanmaktadır. Bu fırsatı kaçırmamak için başvurunuzu hemen gerçekleştirin.

Hemen Başvur!

IB ve IBETH organizasyonlarıyla tanışın.

Almanya’da İş Fırsatı

Projeyi gerçekleştirecek olan IB Eğitim ve Toplumsal Hizmetler Limited Şirketi (IBETH), Almanya’da faaliyet gösteren Internationaler Bund’un (IB) bir yan kuruluşudur.

Yaklaşık 14 bin çalışanıyla Internationaler Bund (IB) gençlik, sosyal ve eğitim çalışmalarında „İnsan olmayı güçlendirmek“ düsturu ile Almanya’nın en büyük hizmet sağlayıcılarından biri konumundadır. „İnsan olmayı güçlendirmek“ mottosu, insanların kendi kendilerine yardım etmelerine destek olmak ve kendi öz yeterliliklerini yeniden kurmalarını sağlama manasına gelmektedir.

IB, dünya çapında 700 kurum ve şubeyi 300 farklı noktada hayata geçirerek, 350 binden fazla çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı vatandaşlara her sene kariyer ve kişisel planlamalarında geniş bir hizmet yelpazesi ile yardımcı oluyor. IB Grubu siyasi ve dini tarafsızlığı benimsemektedir. İnsanların özgürlük içinde gelişmelerine, yaşamlarına şekil vermelerine, topluma entegre olmalarına, bireysel sorumluluk üstlenmelerine, toplumun gelişmesinde aktif rol üstlenmelerinde yardımcı olmak, bireylerin ve toplumun istifade edecekleri toplumsal yardım için teşvik etmek, uluslararası uzlaşı ve işbirliğine katkıda bulunmak, 1949’daki kuruluşundan bu yana IB’nin ana unsurlarını teşkil etmektedir.

Bu düsturlar dernek için hala geçerliliğini korumaktadır. Toplum için destek sağlamada duyarlı olmak, eğitmek ve köprüler kurmak IB´nin yol gösterici ilkelerine dayanmaktadır.

IBETH, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne yaklaşım süreci dahil olmak üzere bir çok çalışma gerçekleştirmiştir. Bakanlıklar, kurumlar ve toplumsal hizmet kuruluşları; danışmanlığa, uzmanlaşmaya, desteklenmeye, organize olmaya ve talepleri geliştirmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

IBETH bu ihtiyaçları ciddiye alarak Türkiye’deki eğitim, toplumsal, bakım ve rehabilitasyon alanlarında uygun çözüm önerleri sunmaktadır.

 • Danışmanlık / Planlama danışmanlığı
 • Proje planlaması ve proje yönetimi
 • Yönetim görevlerin üstlenilmesi
 • Kalifiye elemanlara uzmanlaşma ve eğitim alanında seminerler
 • Uluslarası bilgi alış verişi
 • Planlama, organize ve uluslarası buluşmaların (toplantıların) gerçekleştirilmesi
 • Deneyimli personel değişimi
 • Yaşlı ve engelliler için turistik aktiviteler
 • Eğitim gezileri ve günlük turlar