Projede aranan yaş aralığı 20-45’dir.

Şimdilik hayır. Bu meslek grubuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Frankfurt ve çevresi. Diğer bölgelerle ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bu konulardaki danışmanlık hizmeti IB tarafından verilecek.

Adaylara hafta içi 5 gün boyunca kişi başına günlük 7,50 EUR verilmektedir. Katılımcılar konaklama birimlerindeki mutfaklarda kendileri yemek yapabilirler.

Evet. Bu konular temelden farklılıklar göstermektedir. Bu da doğal olarak tarifelere yansır. IB sadece bir tarife sözleşmesi olan veya tarifeden daha iyi ödeme yapan kliniklerle çalışmaktadır. Genel tarifenin altında ödeme yapan kurumlarla çalışmıyoruz. Bu konuda en net bilgi çalışılacak klinik/hastanenin net bir şekilde belli olmasıyla söylenebilir. İş hukuku tüm ülke çapında geçerlidir.

Bu tarifelerde de belirtilmektedir. Genel olarak hemen hemen tüm işletmelerde senede 30 gün izin ve haftada 39 çalışma saati standarttır. (İşlerin yoğunluğuna göre mesai yapılabilmektedir, fazla mesaileri ya izin ya da maaş olarak geri alınabilmektedir.)

Katılımcıların dil kursu esnasında devlet yardımlarından faydalanması mümkün değildir. Devlet yardımlarından faydalanma şartı yasalarca belirlenmiştir.

Bazı klinikler çalışanlarına lojman desteği vermektedir. IB katılımcılara ev bulma sürecinde de destek verecektir.

IB’nin bu sürece bir etkisi yok. Ancak yasal gereklilikler yerine getirildiği sürece aile birleşimi yasasından faydalanılabilinir. Bu konudaki yasal şartlara bakıp öyle hareket edilmelidir.

Anlaşmazlık durumlarında öncelikli olarak iş akdine bakılmaktadır. IB bu konuda bugüne kadar önemli bir sorunla karşılaşmamış olsa da yasanabilmesi muhtemel sorunların çözümü de sorunlara bağlı olarak değişebilmektedir. İş akdine aykırı hareket edilmesi durumunda sözleşmenin feshi gündeme gelebilir. Sorun katılımcı kaynakliysa kliniklere geri ödemek yapılması gerektiği unutulmaktadir.

Her ne kadar sayısı Türkiye´de ki gibi çok olmasa da burada da özel hastaneler bulunmaktadır ve özel hastanelerle devlet hastaneleri arasında gerek tarife gerekse sosyal haklar konusunda belirli bir takım farkılıklar mevcut.

Katılımcılara yanlarında bir miktar para getirmeleri tavsiye edilmektedir. Bu miktarın ne kadar olacağına kişilerin kendisi karar vermelidir.

Hafta içi günlük 7,5 Euro harç ödemesi yapılmaktadır, hafta sonlarında bu ödeme yapılmamaktadır. Telefon giderleri, boş vakitleri değerlendirmek için aktiviteler, seyahat için harcanacak rakamlar, hijyen malzemelerinin satın alınması gibi harcamalar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunun dışında evrakların tercümesi, tasdiği, diploma denkliği, oturma iznin uzatılması gibi konularda da masrafların oluşabileceği dikkate alınmalıdır.

Dil kursu boyunca kira masrafınız olmayacak, fitness salonuna ücretsiz kayıt yaptırabilecek ve IB´ye bağlı Pirmasens´deki kültür merkezinin çeşitli alanlardaki aktivitelerine de ücretsiz katilabileceksiniz.

B1 süresi yaklaşık 4 ay
B2 süresi 2,5 ya da 3 ay

Geri ödemenin miktarı kişinin dil seviyesi ve dil kursunda ne kadar vakit geçirdiği ile belirlenebilecektir.

Almanya'da Çalışma Fırsatını Kaçırma!

Almanya’da 2020’de yürürlüğe giren Kalifiye Eleman Göç Yasası ile, AB dışındaki ülkelerde bulunan, başta sağlık personeli olmak üzere, belirli meslek gruplarındaki kişilerin Almanya’da çalışmasına imkan sağlanmaktadır. Bu fırsatı kaçırmamak için başvurunuzu hemen gerçekleştirin.